or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney LBY-150 LBY Capped Short Conduit Elbow, 1-1/2 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, Tri-Coated
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney LBY-150 LBY Capped Short Conduit Elbow, 1-1/2 in Trade, 90 deg, Malleable Iron, Tri-Coated
SKU642613
MFGR #LBY150
Your Cost: $141.63/ea
O-Z/Gedney LBY explosionproof and dust-ignitionproof capped elbows are used to create 90 deg bends in conduit runs. The cover opens on an angle permitting conductors to be pulled straight through either hub allowing them to be used as pulling fittings.
O-Z/Gedney LBY explosionproof and dust-ignitionproof capped elbows are used to create 90 deg bends in conduit runs. The cover opens on an angle permitting conductors to be pulled straight through either hub allowing them to be used as pulling fittings.
Application Provides a 90 degree change in direction in hazardous and ordinary locations where accessibility is needed for pulling conductors. ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number LBY150 Color Metallic Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 2.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.95 in Height [Metric] 4.9530 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Series LBY Standard UL Listed: E-34997, UL Standard: 514B and 896, CSA Certified: 009795. CSA Standard: C22.2 No.30 Standards ARRA, CSA 009795, CSA C22.2 No.30, UL 514B, UL Listed for Class I Div. 1, 2, Groups B, C, D, Class I, Zone 1, 2, Groups IIA, IIB, H2+, Class II Div 1, 2, Groups E, F, G, Class III, UL File Number E-11853 And 11857 Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Type Type LBY 90 Degree Capped Conduit Elbow UNSPSC 39121311 UPC 11 78312632904 UPC 12 783126329049 Width 4.90 in Width [Metric] 12.4460 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Angle 90 ° Finish Natural Material Malleable Iron Trade Size 1-1/2 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Provides a 90 degree change in direction in hazardous and ordinary locations where accessibility is needed for pulling conductors. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | LBY150 |
| Color | Metallic |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 2.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.95 in |
| Height [Metric] | 4.9530 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Series | LBY |
| Standard | UL Listed: E-34997, UL Standard: 514B and 896, CSA Certified: 009795. CSA Standard: C22.2 No.30 |
| Standards | ARRA, CSA 009795, CSA C22.2 No.30, UL 514B, UL Listed for Class I Div. 1, 2, Groups B, C, D, Class I, Zone 1, 2, Groups IIA, IIB, H2+, Class II Div 1, 2, Groups E, F, G, Class III, UL File Number E-11853 And 11857 |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Type | Type LBY 90 Degree Capped Conduit Elbow |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 78312632904 |
| UPC 12 | 783126329049 |
| Width | 4.90 in |
| Width [Metric] | 12.4460 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Angle | 90 ° |
| Finish | Natural |
| Material | Malleable Iron |
| Trade Size | 1-1/2 in |