or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney AX-150 AX Series Weatherproof Conduit Expansion Fitting, 1-1/2 in, For Use With Rigid Metal/IMC Conduit
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney AX-150 AX Series Weatherproof Conduit Expansion Fitting, 1-1/2 in, For Use With Rigid Metal/IMC Conduit
SKU22061
MFGR #AX150
Your Cost: $152.16/ea
List: We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number AX150 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Flexibility RMC And IMC Gross Weight Per Pack 4.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.97 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 6.80 in Length [Metric] 17.2720 cm Outside Diameter 3.5 in Standard Third Party Certification: UL File Number E-11853 Per NEC 250.98, CSA 11584, Applicable Third Party Standards: UL 541B, CSA C22.2 No.18, Federal Specification W-F-408E, NEMA : FB-1 Standards UL E-11853 Per NEC 250.98, UL 541B Listed, CSA 11584, CSA C22.2 No 18 Certified, Federal Specification W-F-408E, NEMA FB-1 Trade Size 1.5 in Type Type AX Expansion Fitting UNSPSC 39131707 UPC 11 78312602312 UPC 12 783126023121 Width 3.00 in Width [Metric] 7.6200 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Material Malleable Or Ductile Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AX150 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Flexibility | RMC And IMC |
| Gross Weight Per Pack | 4.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 6.80 in |
| Length [Metric] | 17.2720 cm |
| Outside Diameter | 3.5 in |
| Standard | Third Party Certification: UL File Number E-11853 Per NEC 250.98, CSA 11584, Applicable Third Party Standards: UL 541B, CSA C22.2 No.18, Federal Specification W-F-408E, NEMA : FB-1 |
| Standards | UL E-11853 Per NEC 250.98, UL 541B Listed, CSA 11584, CSA C22.2 No 18 Certified, Federal Specification W-F-408E, NEMA FB-1 |
| Trade Size | 1.5 in |
| Type | Type AX Expansion Fitting |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 78312602312 |
| UPC 12 | 783126023121 |
| Width | 3.00 in |
| Width [Metric] | 7.6200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Material | Malleable Or Ductile Iron |