or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
2 IN EXP FTG ALUM
SKU703687
MFGR #AX200A
Your Cost: $377.03/ea
List: We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number AX200A Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Flexibility RMC And IMC Gross Weight Per Pack 2.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 1.05 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.80 in Height [Metric] 12.1920 cm Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Outside Diameter 4 in Standard Third Party Certification: UL File Number E-11853 Per NEC 250.98, CSA 11584, Applicable Third Party Standards: UL 541B, CSA C22.2 No.18, Federal Specification W-F-408E, NEMA : FB-1 Standards CSA 11584/18 StandardW-F-406E Federal SpecificationNEMA FB-1UL File No. E11853UL 514B Trade Size 2 in Type Type AX Expansion Fitting UNSPSC 39131707 UPC 11 78312600127 UPC 12 783126001273 Width 5.20 in Width [Metric] 13.2080 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Finish Hot Dipped Galvanized Material Copper-Free Aluminum Size 2 in Suitable For Use With IMC/Rigid Metal Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | AX200A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Flexibility | RMC And IMC |
| Gross Weight Per Pack | 2.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.80 in |
| Height [Metric] | 12.1920 cm |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Outside Diameter | 4 in |
| Standard | Third Party Certification: UL File Number E-11853 Per NEC 250.98, CSA 11584, Applicable Third Party Standards: UL 541B, CSA C22.2 No.18, Federal Specification W-F-408E, NEMA : FB-1 |
| Standards | CSA 11584/18 StandardW-F-406E Federal SpecificationNEMA FB-1UL File No. E11853UL 514B |
| Trade Size | 2 in |
| Type | Type AX Expansion Fitting |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 78312600127 |
| UPC 12 | 783126001273 |
| Width | 5.20 in |
| Width [Metric] | 13.2080 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Material | Copper-Free Aluminum |
| Size | 2 in |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Metal Conduit |