Leviton® ZSS10-G0Z ZSS10 RF Rocker Switch, Electrical Ratings: 10 A, 120/230/277 VAC, 50/60 Hz, 10 A at 120/277 VAC Contact, 1 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1283754
MFGR #ZSS10-G0Z
Leviton®, ZSS10-G0Z, RF Rocker Switch, Series: ZSS10, 10 A, 120/230/277 VAC Electrical Rating, 50/60 Hz Frequency, 10 A at 120/277 VAC Contact, 1 Pole, Rocker Actuator, ON/OFF Operational Mode, Wall Mounting, Ivory/Light Almond/White, Environmental Conditions: 32 to 104 deg F Operating Temperature deg F, 1-3/4 in W Dimensions
Application
Retrofit, Conference Room, Lounge, Executive Office and New Construction Applications
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
ZSS10-G0Z
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
1-3/4 in W
Environmental Conditions
32 to 104 deg F Operating Temperature
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
2.6400 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.20
Gross Weight UOM Metric
kg
Hazard Class
N
Height
6.7500 in
Length
7.8750 in
Mounting
Wall
Number Of Poles
1
Operational Mode
On/Off
Type
3-Way Mechanical Switching Relay
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Leviton®
Manufacturer
Leviton Manufacturing Co., Inc.
Electrical Ratings
10 A, 120/230/277 VAC