LevitonĀ® 4100P12W Pin & Sleeve Plug, 125/250 VAC, 100 A, 3 Poles, 4 Wires, Orange
Custom_Product_Images_Illustration
LevitonĀ®
SKU282528
MFGR #4100P12W
LevitonĀ® Pin & Sleeve Plug, 125/250 VAC, 100 A, 3 Pole, 4 Wires, Grade: Industrial, IP67 Enclosure, 30 deg C, Screw Terminal, ValoxĀ® 357, Orange, 5 in Dia x 12.3 in L
Application
Industrial
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
4100P12W
Connection
Screw Terminal
Country of Origin
CZ
Currency
Dimensions
5 in Dia x 12.3 in L
Enclosure
IP67/IP69K
Environmental Conditions
Flammability (Rated V-2 per UL94);Humidity (32?C, 93%, 168 Hours)
EU RoHS Indicator
Frequency Rating
50/60 Hz
Grade
Industrial
Gross Volume Per Pack
25.00
Gross Volume per Pack Metric
0.71
Gross Weight Per Pack
3.4000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.54
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
5.2500 in
Height [Metric]
13.3350 cm
Horsepower
3
Length
13.2500 in