Catamount® L-24-120-9-L CABLE TIE 120LB 24in NAT NYLON 1-PC
Custom_Product_Images_Illustration
SKU344434
MFGR #L-24-120-9-L
The minimum package quantity is 500
Alternate Catalog Number
7TAG054410R0012
ARRA Compliant
C
Bundle Diameter
0.187 to 7 in
Buy American Compliant
C
Catalog Number
L-24-120-9-L
Country of Origin
TH
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
0.15
Gross Volume per Pack Metric
0.00
Gross Weight Per Pack
0.0300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.01
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.05 in
Height [Metric]
5.2070 cm
Item Group
0J
Item Group 2
0J0
Length [Metric]
68.8340 cm
Lock Mechanism
Double Locking Head/Plastic Pawl
Returnable
A
Series
120
Standard
UL E49405
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E49405EN CertifiedCSA 62275
Temperature Rating
-40 to 185 °F
Tensile Strength
120 LB
Type
1-Piece Heavy Duty
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Catamount®
Manufacturer
Thomas & Betts
Color
Ivory
Length
27.10 in
Material
Nylon/Polyamide 6.6
Thickness
0.075 in
Width
4.80 in