or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cantex® 5133381 3/4IN UL EXPOSED ELECTRICAL FSE - TWO GANG
SKU878077
MFGR #5133381
Your Cost: $18.247/c($1,824.70 / c)
List: CANTEX® Exposed Electrical Box, Series: FSE, 1 Outlet, 2 Gangs, 1 Knockout, 3/4 in Hub, Conduit Cable Entry, Surface Mount, 37.3 cu-in, PVC, Gray, 4.563 in L x 4.563 in W x 2.375 in H
CANTEX® Exposed Electrical Box, Series: FSE, 1 Outlet, 2 Gangs, 1 Knockout, 3/4 in Hub, Conduit Cable Entry, Surface Mount, 37.3 cu-in, PVC, Gray, 4.563 in L x 4.563 in W x 2.375 in H
Application Switch/outlet box listed for Marine Use ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number 5133381 Color Gray Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Hub Size 3/4 in Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Standard UL Marine Outlet Box Standards ARRA CompliantRoHS CompliantUL E98429 Type Type FSE Shallow UNSPSC 39121304 UPC 11 08870001130 UPC 12 08870001101 Width 7.60 in Width [Metric] 19.3040 cm Stock Status NONSTOCK Brand CANTEX® Manufacturer Cantex Inc. Material PVC Number of Gangs 2 Material Composition http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Material Composition Declaration http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Switch/outlet box listed for Marine Use |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 5133381 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Hub Size | 3/4 in |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Standard | UL Marine Outlet Box |
| Standards | ARRA CompliantRoHS CompliantUL E98429 |
| Type | Type FSE Shallow |
| UNSPSC | 39121304 |
| UPC 11 | 08870001130 |
| UPC 12 | 08870001101 |
| Width | 7.60 in |
| Width [Metric] | 19.3040 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | CANTEX® |
| Manufacturer | Cantex Inc. |
| Material | PVC |
| Number of Gangs | 2 |
| Material Composition | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |