or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cantex® 5335961 SPACER BASE MADE OF POLYSTYRENE 2IN CONDUIT WITH 1 1/2IN SEPARATION
Custom_Product_Images_Illustration
Cantex® 5335961 SPACER BASE MADE OF POLYSTYRENE 2IN CONDUIT WITH 1 1/2IN SEPARATION
SKU877695
MFGR #5335961
Your Cost: $1.6841/c($168.41 / c)
List: SPACER BASE MADE OF POLYSTYRENE 2IN CONDUIT WITH 1 1/2IN SEPARATION
SPACER BASE MADE OF POLYSTYRENE 2IN CONDUIT WITH 1 1/2IN SEPARATION
Application Supports alignment of duct bank sections ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number 5335961 Color Black Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.00 in Height [Metric] 30.4800 cm Length 21.00 in Length [Metric] 53.3400 cm Standards ARRA CompliantRoHS Compliant Type Base Spacer UNSPSC 39131705 UPC 11 08870053866 UPC 12 08870053866 Width 26.00 in Width [Metric] 66.0400 cm Stock Status NONSTOCK Brand CANTEX® Manufacturer Cantex Inc. Material Polystyrene Size 2 x 1-1/2 in Suitable For Use With All EB and DB Conduit Ducts Material Composition http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Material Composition Declaration http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Supports alignment of duct bank sections |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 5335961 |
| Color | Black |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.00 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Length | 21.00 in |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Standards | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Type | Base Spacer |
| UNSPSC | 39131705 |
| UPC 11 | 08870053866 |
| UPC 12 | 08870053866 |
| Width | 26.00 in |
| Width [Metric] | 66.0400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | CANTEX® |
| Manufacturer | Cantex Inc. |
| Material | Polystyrene |
| Size | 2 x 1-1/2 in |
| Suitable For Use With | All EB and DB Conduit Ducts |
| Material Composition | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |