or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
CANTEX®
Cantex® 5315252 4IN POLYURETHANE PLUG
Custom_Product_Images_Illustration
CANTEX®
Cantex® 5315252 4IN POLYURETHANE PLUG
SKU200115
MFGR #5315252
Your Cost: $2.5741/c($257.41 / c)
List: 4IN POLYURETHANE PLUG
4IN POLYURETHANE PLUG
ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number 5315252 Color Gray Country of Origin USA EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.09 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.00 in Height [Metric] 22.8600 cm Length 16.50 in Length [Metric] 41.9100 cm Material Composition http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Material Composition Declaration http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Standards ARRA CompliantRoHS Compliant Trade Size 4 in UNSPSC 39131702 UPC 11 08870053856 UPC 12 08870053856 Width 16.50 in Width [Metric] 41.9100 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand CANTEX® Manufacturer Cantex Inc. Material Polyurethane Size 4 in Suitable For Use With SCH40 and SCH80 Conduit
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 5315252 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.00 in |
| Height [Metric] | 22.8600 cm |
| Length | 16.50 in |
| Length [Metric] | 41.9100 cm |
| Material Composition | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Standards | ARRA CompliantRoHS Compliant |
| Trade Size | 4 in |
| UNSPSC | 39131702 |
| UPC 11 | 08870053856 |
| UPC 12 | 08870053856 |
| Width | 16.50 in |
| Width [Metric] | 41.9100 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | CANTEX® |
| Manufacturer | Cantex Inc. |
| Material | Polyurethane |
| Size | 4 in |
| Suitable For Use With | SCH40 and SCH80 Conduit |