or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
2 UL END CAPS
SKU325001
MFGR #5140037
Your Cost: $5.4523/c($545.23 / c)
List: CANTEX is a leading producer of PVC products, with eight manufacturing facilities located strategically from east to west across the country. These facilities feature some of the most modern production equipment and advanced process technology found anywhere in the industry. Production facilities include extrusion, injection molding, and fabrication processes to produce the broad lines of PVC Products which serve the power, utility, building construction, and communications markets.
CANTEX is a leading producer of PVC products, with eight manufacturing facilities located strategically from east to west across the country. These facilities feature some of the most modern production equipment and advanced process technology found anywhere in the industry. Production facilities include extrusion, injection molding, and fabrication processes to produce the broad lines of PVC Products which serve the power, utility, building construction, and communications markets.
Application End Cap ARRA Compliant Y Buy American Compliant N Catalog Number 5140037 Color Gray Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.00 in Height [Metric] 30.4800 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Material Composition http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Material Composition Declaration http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedNEMA TC-3 Type END CAP UNSPSC 39131713 UPC 11 08870052767 UPC 12 08870052767 Width 11.00 in Width [Metric] 27.9400 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand CANTEX® Manufacturer Cantex Inc. Material PVC Suitable For Use With SCH 40/80 Conduit, Type EB and DB Duct
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | End Cap |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 5140037 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.00 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Material Composition | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Material Composition Declaration | http://www.cantexinc.com/file/PDF/RoHS_Statement.pdf |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA CertifiedNEMA TC-3 |
| Type | END CAP |
| UNSPSC | 39131713 |
| UPC 11 | 08870052767 |
| UPC 12 | 08870052767 |
| Width | 11.00 in |
| Width [Metric] | 27.9400 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | CANTEX® |
| Manufacturer | Cantex Inc. |
| Material | PVC |
| Suitable For Use With | SCH 40/80 Conduit, Type EB and DB Duct |