or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN QLINE™ Q4020PI Q41Y Enclosure Panel, 6.3 in W x 14.17 in H, Steel
nVent HOFFMAN QLINE™ Q4020PI Q41Y Enclosure Panel, 6.3 in W x 14.17 in H, Steel
SKU90266
MFGR #Q4020PI
Your Cost: $30.41/ea
nVent HOFFMAN QLINE™ Enclosure Panel, Series: Q41Y, 6.3 in Width, 14.17 in Height, For Use With: 400 x 200 mm QLine™ Type 4X Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN QLINE™ Enclosure Panel, Series: Q41Y, 6.3 in Width, 14.17 in Height, For Use With: 400 x 200 mm QLine™ Type 4X Enclosures, Steel, Zinc Plated
Application Controls and Drives; Corrosive Environments ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number Q4020PI Country of Origin EE Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Plated Gross Volume Per Pack 0.01 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 1.4800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 0.6350 cm Interchangeable No Item Group Q41Y Length [Metric] 36.1950 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Panel Size 14.17 x 6.30 in Panel Size [Metric] 360 x 160 mm Product Family QLine Returnable Y Shipping Weight 1 lb Size fits 400x200mm Standards RoHS Compliant Sub Brand QLine Thickness 16 ga Thickness [Metric] 1.52 mm Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351014809 UPC 12 783510148096 Width [Metric] 15.8750 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Height 0.2500 in Length 6.2500 in Material Mild Steel Width 14.2500 in Controls and Drives; Corrosive Environments
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Controls and Drives; Corrosive Environments |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | Q4020PI |
| Country of Origin | EE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Plated |
| Gross Volume Per Pack | 0.01 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 1.4800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | Q41Y |
| Length [Metric] | 36.1950 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 14.17 x 6.30 in |
| Panel Size [Metric] | 360 x 160 mm |
| Product Family | QLine |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 1 lb |
| Size | fits 400x200mm |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | QLine |
| Thickness | 16 ga |
| Thickness [Metric] | 1.52 mm |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351014809 |
| UPC 12 | 783510148096 |
| Width [Metric] | 15.8750 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Height | 0.2500 in |
| Length | 6.2500 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 14.2500 in |
| Controls and Drives; Corrosive Environments |