or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN F66G36 F40 Lay-In Straight Section Wireway, 36 in L x 6 in W x 6 in H, Hinged Cover, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN F66G36 F40 Lay-In Straight Section Wireway, 36 in L x 6 in W x 6 in H, Hinged Cover, Steel
SKU25314
MFGR #F66G36
Your Cost: $86.05/ea
List: nVent HOFFMAN Wireway, Lay-In Straight Section, Series: F40, 36 in Length, 6 in Width, 6 in Height, Hinged Cover, NEMA 1/3R, Steel, Gray, Polyester Powder Painted
nVent HOFFMAN Wireway, Lay-In Straight Section, Series: F40, 36 in Length, 6 in Width, 6 in Height, Hinged Cover, NEMA 1/3R, Steel, Gray, Polyester Powder Painted
Application Power Distribution ARRA Compliant C Brand nVent HOFFMAN Buy American Compliant C Catalog Number F66G36 Color Gray Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 16.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 7.30 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 15.4940 cm Length [Metric] 91.4400 cm Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Material Mild Steel NEMA Rating 1 Indoor Returnable Y Stock Status NONSTOCK Type Straight Section UNSPSC 39131710 UPC 11 78351052360 UPC 12 78351052360 Width [Metric] 16.0020 cm Assemble to Order No Color Code ANSI 61 Component Type Straight Section Gross Volume Per Pack 0.80 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Interchangeable No IP Rating IP30 Item Group F40 Modification Services Yes Package Quantity 1 Thickness 16 ga Wireway Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | F66G36 |
| Color | Gray |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 16.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 15.4940 cm |
| Length [Metric] | 91.4400 cm |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 1 Indoor |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Straight Section |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC 11 | 78351052360 |
| UPC 12 | 78351052360 |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Assemble to Order | No |
| Color Code | ANSI 61 |
| Component Type | Straight Section |
| Gross Volume Per Pack | 0.80 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Interchangeable | No |
| IP Rating | IP30 |
| Item Group | F40 |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Thickness | 16 ga |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway |