or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU319601
MFGR #CSP3030
$/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Swing Out Panel, Series: CWY, 27.84 in Width, 27.78 in Height, For Use With: 30 x 30 in CONCEPT™ Enclosures, Steel, Painted, Light Gray
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Concept Swing Out Panel, Series: CWY, 27.84 in Width, 27.78 in Height, For Use With: 30 x 30 in CONCEPT™ Enclosures, Steel, Painted, Light Gray
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number CSP3030 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Powder Coated Fits Enclosure Size 30.00 x 30.00 in Fits Enclosure Size [Metric] 762 x 762 mm Gross Volume Per Pack 1.95 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 27.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 12.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 8.8900 cm Interchangeable No Item Group CWY Length [Metric] 78.7400 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Panel Size 27.78 x 27.84 in Panel Size [Metric] 706 x 707 mm Product Family Concept Replacement Catalog Number CSP3030 Returnable Y Shipping Weight 28 lb Size fits 30.00x30.00 in Sub Brand Concept Thickness 12 ga Thickness [Metric] 2.66 mm Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121321 UPC 11 78351012490 UPC 12 783510124908 Width [Metric] 78.7400 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color White Height 3.5000 in Length 31.0000 in Material Mild Steel Width 31.0000 in Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution Panels swing clear from the front of the enclosure to provide access to mounted internal equipment For CSP panels, maximum panel swing is 106 deg Distance from panel surface to door when in the latched position is 1.71 in for solid doors and 1.45 in for window doors
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CSP3030 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Powder Coated |
| Fits Enclosure Size | 30.00 x 30.00 in |
| Fits Enclosure Size [Metric] | 762 x 762 mm |
| Gross Volume Per Pack | 1.95 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 27.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWY |
| Length [Metric] | 78.7400 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Size | 27.78 x 27.84 in |
| Panel Size [Metric] | 706 x 707 mm |
| Product Family | Concept |
| Replacement Catalog Number | CSP3030 |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 28 lb |
| Size | fits 30.00x30.00 in |
| Sub Brand | Concept |
| Thickness | 12 ga |
| Thickness [Metric] | 2.66 mm |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC 11 | 78351012490 |
| UPC 12 | 783510124908 |
| Width [Metric] | 78.7400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | White |
| Height | 3.5000 in |
| Length | 31.0000 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 31.0000 in |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| Panels swing clear from the front of the enclosure to provide access to mounted internal equipment |
| For CSP panels, maximum panel swing is 106 deg |
| Distance from panel surface to door when in the latched position is 1.71 in for solid doors and 1.45 in for window doors |