or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25871
MFGR #CP1616
Your Cost: $69.05/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure Panel, Series: CWP/CWY/DWDH2, 14.2 in Width, 14.2 in Height, For Use With: 16 x 16 in CONCEPT™ Enclosures, 12 ga Steel, Painted, White
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure Panel, Series: CWP/CWY/DWDH2, 14.2 in Width, 14.2 in Height, For Use With: 16 x 16 in CONCEPT™ Enclosures, 12 ga Steel, Painted, White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CP1616 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gross Weight Per Pack 5.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.68 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 1.2700 cm Length [Metric] 37.4650 cm Returnable Y Standards ARRA, Buy American Act Compliant Sub Brand Concept Type Painted Steel UNSPSC 39121324 UPC 11 78351078530 UPC 12 78351078530 Width [Metric] 36.8300 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color White Material Mild Steel Assemble to Order No Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume UOM FC Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Item Group CWP Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CP1616 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gross Weight Per Pack | 5.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Length [Metric] | 37.4650 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Sub Brand | Concept |
| Type | Painted Steel |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351078530 |
| UPC 12 | 78351078530 |
| Width [Metric] | 36.8300 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | White |
| Material | Mild Steel |
| Assemble to Order | No |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Item Group | CWP |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |