or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CP1212 CWP/CWY/DWDH2 Enclosure Panel, 10.2 in W x 10.2 in H, 12 ga Steel, White
Custom_Product_Images_Illustration
nVent HOFFMAN CONCEPT™ CP1212 CWP/CWY/DWDH2 Enclosure Panel, 10.2 in W x 10.2 in H, 12 ga Steel, White
SKU25869
MFGR #CP1212
Your Cost: $28.27/ea
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure Panel, Series: CWP/CWY/DWDH2, 10.2 in Width, 10.2 in Height, For Use With: 12 x 12 in CONCEPT™ Enclosures, 12 ga Steel, Painted, White
nVent HOFFMAN CONCEPT™ Enclosure Panel, Series: CWP/CWY/DWDH2, 10.2 in Width, 10.2 in Height, For Use With: 12 x 12 in CONCEPT™ Enclosures, 12 ga Steel, Painted, White
Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number CP1212 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coat Gauge 12 ga Gross Volume Per Pack 0.03 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 2.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 1.2700 cm Interchangeable No Item Group CWP Length [Metric] 27.3050 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Product Family Concept Returnable Y Size fits 12.00x12.00 in Standards ARRA, Buy American Act Compliant Sub Brand Concept Thickness 12 in Thickness [Metric] 2.66 mm Type Painted Steel UNSPSC 39121324 UPC 11 78351078510 UPC 12 78351078510 Width [Metric] 26.0350 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color White Height 0.5000 in Length 10.2500 in Material Mild Steel Width 10.7500 in Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution These panels are taller and wider than corresponding NEMA size panels Panels have a formed flange along any side that is longer than 22.2 in
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CP1212 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coat |
| Gauge | 12 ga |
| Gross Volume Per Pack | 0.03 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 2.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 1.2700 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | CWP |
| Length [Metric] | 27.3050 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Product Family | Concept |
| Returnable | Y |
| Size | fits 12.00x12.00 in |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Sub Brand | Concept |
| Thickness | 12 in |
| Thickness [Metric] | 2.66 mm |
| Type | Painted Steel |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC 11 | 78351078510 |
| UPC 12 | 78351078510 |
| Width [Metric] | 26.0350 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | White |
| Height | 0.5000 in |
| Length | 10.2500 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 10.7500 in |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Power Distribution |
| These panels are taller and wider than corresponding NEMA size panels |
| Panels have a formed flange along any side that is longer than 22.2 in |