or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SKU396532
MFGR #ACORD2
$/ea
nVent HOFFMAN Fan Cord, Series: DTHRM, 2-Connector Fan Connector, For Use With: A4AXFNPG, A6AXFNPG, A10AXFNPG, A4AXFNGQ and A10AXFNGQ Cord
nVent HOFFMAN Fan Cord, Series: DTHRM, 2-Connector Fan Connector, For Use With: A4AXFNPG, A6AXFNPG, A10AXFNPG, A4AXFNGQ and A10AXFNGQ Cord
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number ACORD2 Color Black Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator RCP Finish Insulated Gross Volume Per Pack 0.07 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 0.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8544429090 Height 1.2500 in Height [Metric] 3.1750 cm Item Group DTHRM Length 9.2500 in Length [Metric] 27.9400 cm Returnable Y Standards RoHS Compliant Sub Brand Hoffman Type Fans and Filter Fans UNSPSC 40101604 UPC 11 78351050509 UPC 12 78351050509 Width 11.0000 in Width [Metric] 23.4950 cm Stock Status NONSTOCK Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Used to power Compact Cooling Fans when positive ground of the cabinet case is required. Available with connectors for one or two fans. Five-foot (1.52-meter) cord with grounded three-prong plug. Fits A4AXFNPG, A6AXFNPG, A10AXFNPG, A4AXFNGQ and A10AXFNGQ.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ACORD2 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Insulated |
| Gross Volume Per Pack | 0.07 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 0.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8544429090 |
| Height | 1.2500 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Item Group | DTHRM |
| Length | 9.2500 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Hoffman |
| Type | Fans and Filter Fans |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC 11 | 78351050509 |
| UPC 12 | 78351050509 |
| Width | 11.0000 in |
| Width [Metric] | 23.4950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Used to power Compact Cooling Fans when positive ground of the cabinet case is required. Available with connectors for one or two fans. Five-foot (1.52-meter) cord with grounded three-prong plug. Fits A4AXFNPG, A6AXFNPG, A10AXFNPG, A4AXFNGQ and A10AXFNGQ. |