or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU90492
MFGR #A36P30G
$/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLWM, 27 in Width, 33 in Height, For Use With: 36 x 30 in Type 3R/4/4X/12/13 Enclosures, Steel, Zinc Plated
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLWM, 27 in Width, 33 in Height, For Use With: 36 x 30 in Type 3R/4/4X/12/13 Enclosures, Steel, Zinc Plated
Accessory Type Panels and Panel Accessories Application Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number A36P30G Country of Origin US Currency USD Edges 4 EU RoHS Indicator RCP Finish Galvanized Gross Volume Per Pack 0.66 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 28.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 12.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 3.1750 cm Interchangeable No Item Group PNLWM Length [Metric] 84.4550 cm Modification Services No Number Of Holes 6 Package Quantity 1 Panel Gauge 12 ga. Panel Size 33.00 x 27.00 in Panel Size [Metric] 838 x 686 mm Returnable Y Shipping Weight 30 lb Size fits 36x30 in Standards ARRA, Buy American Act Compliant Thickness 12 in Thickness [Metric] 2.66 mm Type Industrial Panels and Panel Accessories UNSPSC 39121103 UPC 11 78351026179 UPC 12 78351026179 Width [Metric] 69.8500 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color Unpainted Height 1.2500 in Length 27.5000 in Material Mild Steel Width 33.2500 in Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution Larger panels have flanges on two or four sides Some larger steel panels are 10 ga and include extra holes for panel lifting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Application | Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A36P30G |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Edges | 4 |
| EU RoHS Indicator | RCP |
| Finish | Galvanized |
| Gross Volume Per Pack | 0.66 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 28.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | PNLWM |
| Length [Metric] | 84.4550 cm |
| Modification Services | No |
| Number Of Holes | 6 |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Gauge | 12 ga. |
| Panel Size | 33.00 x 27.00 in |
| Panel Size [Metric] | 838 x 686 mm |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 30 lb |
| Size | fits 36x30 in |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Thickness | 12 in |
| Thickness [Metric] | 2.66 mm |
| Type | Industrial Panels and Panel Accessories |
| UNSPSC | 39121103 |
| UPC 11 | 78351026179 |
| UPC 12 | 78351026179 |
| Width [Metric] | 69.8500 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | Unpainted |
| Height | 1.2500 in |
| Length | 27.5000 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 33.2500 in |
| Arc Flash Safety; Controls and Drives; Corrosive Environments; Power Distribution |
| Larger panels have flanges on two or four sides |
| Some larger steel panels are 10 ga and include extra holes for panel lifting |