or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Custom_Product_Images_Illustration
SKU25935
MFGR #A24N20MP
$/ea
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLT1, 21 in Width, 18-1/2 in Height, For Use With: 24 x 20 in JIC and Medium Type 1 Enclosures, 14 ga Steel, Polyester Powder Painted, White
nVent HOFFMAN Enclosure Panel, Series: PNLT1, 21 in Width, 18-1/2 in Height, For Use With: 24 x 20 in JIC and Medium Type 1 Enclosures, 14 ga Steel, Polyester Powder Painted, White
Accessory Type Panels and Panel Accessories Application Controls and Drives; Power Distribution ARRA Compliant C Assemble to Order No Buy American Compliant C Catalog Number A24N20MP Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator NEW Finish Powder Coated Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume UOM FC Gross Weight Per Pack 7.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height [Metric] 0.6350 cm Interchangeable No Item Group PNLT1 Length [Metric] 53.3400 cm Modification Services Yes Package Quantity 1 Panel Gauge 14 ga Panel Size 21.00 x 18.50 in Panel Size [Metric] 533 x 470 mm Returnable Y Shipping Weight 34 lb Size fits 24x20 in Standards ARRA, Buy American Act Compliant Thickness 14 ga Thickness [Metric] 1.9 mm Type Commercial Panels UNSPSC 39121103 UPC 11 78351086230 UPC 12 78351086230 Width [Metric] 46.9900 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand nVent HOFFMAN Manufacturer HOFFMAN ENCLOSURES Color White Height 0.2500 in Length 18.5000 in Material Mild Steel Width 21.0000 in Controls and Drives; Power Distribution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Accessory Type | Panels and Panel Accessories |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| ARRA Compliant | C |
| Assemble to Order | No |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A24N20MP |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | NEW |
| Finish | Powder Coated |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume UOM | FC |
| Gross Weight Per Pack | 7.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Interchangeable | No |
| Item Group | PNLT1 |
| Length [Metric] | 53.3400 cm |
| Modification Services | Yes |
| Package Quantity | 1 |
| Panel Gauge | 14 ga |
| Panel Size | 21.00 x 18.50 in |
| Panel Size [Metric] | 533 x 470 mm |
| Returnable | Y |
| Shipping Weight | 34 lb |
| Size | fits 24x20 in |
| Standards | ARRA, Buy American Act Compliant |
| Thickness | 14 ga |
| Thickness [Metric] | 1.9 mm |
| Type | Commercial Panels |
| UNSPSC | 39121103 |
| UPC 11 | 78351086230 |
| UPC 12 | 78351086230 |
| Width [Metric] | 46.9900 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Manufacturer | HOFFMAN ENCLOSURES |
| Color | White |
| Height | 0.2500 in |
| Length | 18.5000 in |
| Material | Mild Steel |
| Width | 21.0000 in |
| Controls and Drives; Power Distribution |