or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
eXtreme® 80782-W Video Wall Jack, For Use With Standard Wallplate, F-Type Video Jack, Type 625D Wiring, Standard Wallplate Flush Mounting, Plastic, White
eXtreme® 80782-W Video Wall Jack, For Use With Standard Wallplate, F-Type Video Jack, Type 625D Wiring, Standard Wallplate Flush Mounting, Plastic, White
SKU417975
MFGR #80782-W
Your Cost: $5.22/ea
eXtreme® Video Wall Jack, For Use With: Standard Wallplate, F-Type Video Jack, Type 625D Wiring, Standard Wallplate Flush Mounting, Plastic, Smooth, White
eXtreme® Video Wall Jack, For Use With: Standard Wallplate, F-Type Video Jack, Type 625D Wiring, Standard Wallplate Flush Mounting, Plastic, Smooth, White
Application Commercial ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Type 625D Coaxial Catalog Number 80782-W Country of Origin MX Currency USD Dimensions 4.53 in H x 2.75 in W Environmental Conditions Flammability (Rated V-0 per UL94) EU RoHS Indicator C Finish Smooth Frequency Rating 3 GHz Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.8750 in Height [Metric] 0.6350 cm Impedance 75 Ohm Length 11.1250 in Length [Metric] 10.1600 cm Material High Impact Plastic Mounting Wallplate Flush Number of Gangs 1 Series 80782 Size 4.53 H x 2.75 W in Standard UL Listed;cULus Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus ListedUL94 V-0 Flammability Rated Sub Brand eXtreme® Suitable For Use With RJ-1 Telephone and F-Connection Video Type Standard Video Wall Plate UNSPSC 39121444 UPC 11 07847781363 UPC 12 078477813638 Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Leviton® Manufacturer Leviton Manufacturing Co., Inc. Color White Connector Type Female to Female/F-Type Mounting Type Flush Number of Ports 2 Commercial 1-Year Limited Warranty, Fire Retardant, F Type Connector Provide quick at-the-wall connections for RJ-11 telephone and F-connection video applications High quality ABS plastic or nylon which provides superior resistance to impacts, chemicals, and solvents as Compared to other plastics Box mount, rectangular shape Fire retardant
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Commercial |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | 625D Coaxial |
| Catalog Number | 80782-W |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 4.53 in H x 2.75 in W |
| Environmental Conditions | Flammability (Rated V-0 per UL94) |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Smooth |
| Frequency Rating | 3 GHz |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.8750 in |
| Height [Metric] | 0.6350 cm |
| Impedance | 75 Ohm |
| Length | 11.1250 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Material | High Impact Plastic |
| Mounting | Wallplate Flush |
| Number of Gangs | 1 |
| Series | 80782 |
| Size | 4.53 H x 2.75 W in |
| Standard | UL Listed;cULus Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus ListedUL94 V-0 Flammability Rated |
| Sub Brand | eXtreme® |
| Suitable For Use With | RJ-1 Telephone and F-Connection Video |
| Type | Standard Video Wall Plate |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 07847781363 |
| UPC 12 | 078477813638 |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Leviton® |
| Manufacturer | Leviton Manufacturing Co., Inc. |
| Color | White |
| Connector Type | Female to Female/F-Type |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Ports | 2 |
| Commercial |
| 1-Year Limited Warranty, Fire Retardant, F Type Connector |
| Provide quick at-the-wall connections for RJ-11 telephone and F-connection video applications |
| High quality ABS plastic or nylon which provides superior resistance to impacts, chemicals, and solvents as Compared to other plastics |
| Box mount, rectangular shape |
| Fire retardant |