or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SV875430 43.00 x 6.4, #3 CARBIDE (C5) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT H-COATED
SKU1199876
MFGR #SV875430
$/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SV875430 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.1200 lb Insert Height 20.6 mm Material Carbide Point Angle 132 ° Series SV875 Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 43.0 mm Finish H-Coated Material Grade C5 (P40) Thickness 6.4 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SV875430 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.1200 lb |
| Insert Height | 20.6 mm |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | SV875 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 43.0 mm |
| Finish | H-Coated |
| Material Grade | C5 (P40) |
| Thickness | 6.4 mm |
| Steel, Cast Iron |