or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 SV520260 2-15/16 x 7/16, #5 PREMIUM COBALT(M48) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT HARDSLICK COATED
YG-1
YG-1 SV520260 2-15/16 x 7/16, #5 PREMIUM COBALT(M48) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT HARDSLICK COATED
SKUPDW~12661983
MFGR #SV520260
Your Cost: $277.02/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SV520260 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.3600 lb Insert Height 1.25 in Material Premium Cobalt Point Angle 144 ° Series SV520 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 2.9375 in Finish Hardslick Material Grade M48 Thickness 0.4375 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SV520260 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.3600 lb |
| Insert Height | 1.25 in |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 144 ° |
| Series | SV520 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 2.9375 in |
| Finish | Hardslick |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 0.4375 in |
| Steel, Cast Iron |