or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SV170145 14.5 x 3.2, #0 SUPER HSS(T15) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT HARDSLICK COATED
SKUPDW~12661754
MFGR #SV170145
Your Cost: $83.85/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SV170145 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Insert Height 11.1 mm Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Series SV170 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 14.5 mm Finish Hardslick Material Grade T15 Thickness 3.2 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SV170145 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Insert Height | 11.1 mm |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | SV170 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 14.5 mm |
| Finish | Hardslick |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 3.2 mm |
| Steel, Cast Iron |