or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 SV125140 1-5/8 x 1/4, #3 SUPER HSS(T15) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT H-COATED
YG-1
YG-1 SV125140 1-5/8 x 1/4, #3 SUPER HSS(T15) SV-POINT THROW-AWAY DRILL INSERT H-COATED
SKUPDW~12661709
MFGR #SV125140
Your Cost: $140.91/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SV125140 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0700 lb Insert Height 0.8125 in Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Series SV125 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 1.625 in Finish H-Coated Material Grade T15 Thickness 0.25 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SV125140 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0700 lb |
| Insert Height | 0.8125 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | SV125 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 1.625 in |
| Finish | H-Coated |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.25 in |
| Steel, Cast Iron |