or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM28061 39/64 x 1/8 CARBIDE (C5) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN-COATED
SKUPDW~10964357
MFGR #SM28061
Your Cost: $87.76/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel Catalog Number SM28061 Country of Origin KR Geometry SM-Point Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Included Angle 132 Insert Height 0.438 in Material Carbide Point Angle 132 ° Seat Size #0 Series SM28 Type Imperial Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.6094 in Finish TiAlN Material Grade (C5)P40 Thickness 0.125 in Steel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel |
| Catalog Number | SM28061 |
| Country of Origin | KR |
| Geometry | SM-Point |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 0.438 in |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | #0 |
| Series | SM28 |
| Type | Imperial Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.6094 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | (C5)P40 |
| Thickness | 0.125 in |
| Steel |