or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08Z08 1/2 x 3/32 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 SM08Z08 1/2 x 3/32 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10964337
MFGR #SM08Z08
Your Cost: $72.90/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08Z08 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Included Angle 132 Insert Height 0.362 in Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Seat Size Z Series SM08 Type SM-Point Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.5 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.0938 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08Z08 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 0.362 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | Z |
| Series | SM08 |
| Type | SM-Point Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.5 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.0938 in |
| Steel, Cast Iron |