or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08522 2-31/32 x 7/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10964257
MFGR #SM08522
Your Cost: $223.97/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08522 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.3600 lb Insert Height 1.25 in Material Super Cobalt Point Angle 144 ° Series SM08 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 2.9688 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.4375 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08522 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.3600 lb |
| Insert Height | 1.25 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 144 ° |
| Series | SM08 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 2.9688 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.4375 in |
| Steel, Cast Iron |