or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08518 2-7/8 x 7/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10964253
MFGR #SM08518
Your Cost: $223.97/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08518 Country of Origin KR Geometry SM-Point Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Included Angle 144 Insert Height 1.25 in Material Super Cobalt Point Angle 144 ° Seat Size #5 Series SM08 Type Imperial Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 2.875 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.4375 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08518 |
| Country of Origin | KR |
| Geometry | SM-Point |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Included Angle | 144 |
| Insert Height | 1.25 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 144 ° |
| Seat Size | #5 |
| Series | SM08 |
| Type | Imperial Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 2.875 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.4375 in |
| Steel, Cast Iron |