or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08506 66.0 x 7/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKU1420146
MFGR #SM08506
Your Cost: $115.35/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08506 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.3200 lb Insert Height 31.75 mm Material Super Cobalt Point Angle 144 ° Series SM08 Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 66.0 mm Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 11.1125 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08506 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.3200 lb |
| Insert Height | 31.75 mm |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 144 ° |
| Series | SM08 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 66.0 mm |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 11.1125 mm |
| Steel, Cast Iron |