or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08425 2-5/16 x 5/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 SM08425 2-5/16 x 5/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10964220
MFGR #SM08425
Your Cost: $167.09/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08425 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Included Angle 132 Insert Height 0.937 in Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Seat Size #4 Series SM08 Type SM-Point Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 2.3125 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.3125 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08425 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 0.937 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | #4 |
| Series | SM08 |
| Type | SM-Point Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 2.3125 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.3125 in |
| Steel, Cast Iron |