or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08403 49.0 x 5/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 SM08403 49.0 x 5/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10964198
MFGR #SM08403
Your Cost: $167.09/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08403 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Insert Height 23.7998 mm Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Series SM08 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 49.0 mm Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 7.9375 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08403 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Insert Height | 23.7998 mm |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | SM08 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 49.0 mm |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 7.9375 mm |
| Steel, Cast Iron |