or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 SM08224 1-11/32 x 3/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 SM08224 1-11/32 x 3/16 SUPER HSS(T15) SM POINT THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKU1390626
MFGR #SM08224
Your Cost: $53.08/ea
List: YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number SM08224 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Insert Height 0.641 in Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Series SM08 Stock Status NONSTOCK Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 1.3438 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.1875 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | SM08224 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Insert Height | 0.641 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | SM08 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 1.3438 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.1875 in |
| Steel, Cast Iron |