or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S23328 1-7/8 x 1/4 CARBIDE (C2) THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN-COATED
SKUPDW~10963678
MFGR #S23328
Your Cost: $209.13/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials Catalog Number S23328 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Insert Height 0.812 in Material Carbide Point Angle 132 ° Series S23 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 1.875 in Finish TiAlN Material Grade (C2)K20 Thickness 0.25 in Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |
| Catalog Number | S23328 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Insert Height | 0.812 in |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S23 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 1.875 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | (C2)K20 |
| Thickness | 0.25 in |
| Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |