or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S21212 29.0 x 4.8 CARBIDE (C2) THROW-AWAY DRILL INSERT TiN-COATED
SKUPDW~10963509
MFGR #S21212
Your Cost: $127.68/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials Catalog Number S21212 Country of Origin KR Geometry Multi-Purpose Gross Weight Per Pack 0.0500 lb Included Angle 132 Insert Height 16.2814 mm Material Carbide Point Angle 132 ° Seat Size #2 Series S21 Type Metric Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 29 mm Finish TiN Material Grade (C2)K20 Thickness 4.8 mm Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |
| Catalog Number | S21212 |
| Country of Origin | KR |
| Geometry | Multi-Purpose |
| Gross Weight Per Pack | 0.0500 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 16.2814 mm |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | #2 |
| Series | S21 |
| Type | Metric Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 29 mm |
| Finish | TiN |
| Material Grade | (C2)K20 |
| Thickness | 4.8 mm |
| Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |