or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S21116 22.0 x 4.0 CARBIDE (C2) THROW-AWAY DRILL INSERT TiN-COATED
SKUPDW~10963488
MFGR #S21116
Your Cost: $107.86/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials Catalog Number S21116 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Insert Height 14.2748 mm Material Carbide Point Angle 132 ° Series S21 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 22.0 mm Finish TiN Material Grade (C2)K20 Thickness 4 mm Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |
| Catalog Number | S21116 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Insert Height | 14.2748 mm |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S21 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 22.0 mm |
| Finish | TiN |
| Material Grade | (C2)K20 |
| Thickness | 4 mm |
| Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |