or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S21060 35/64 x 1/8 CARBIDE (C2) THROW-AWAY DRILL INSERT TiN-COATED
SKUPDW~10963468
MFGR #S21060
Your Cost: $94.67/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials Catalog Number S21060 Country of Origin KR Geometry Multi-Purpose Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Included Angle 132 Insert Height 0.438 in Material Carbide Point Angle 132 ° Seat Size #0 Series S21 Type Imperial Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.5469 in Finish TiN Material Grade (C2)K20 Thickness 0.125 in Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |
| Catalog Number | S21060 |
| Country of Origin | KR |
| Geometry | Multi-Purpose |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 0.438 in |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | #0 |
| Series | S21 |
| Type | Imperial Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.5469 in |
| Finish | TiN |
| Material Grade | (C2)K20 |
| Thickness | 0.125 in |
| Steel, Stainless Steel, Non-Ferrous Materials |