or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S18119 29/32 x 5/32 CARBIDE (C3) THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN-COATED
SKUPDW~10963395
MFGR #S18119
Your Cost: $116.45/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Cast Iron Catalog Number S18119 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Insert Height 0.562 in Material Carbide Point Angle 132 ° Series S18 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.9063 in Finish TiAlN Material Grade (C3)K10 Thickness 0.1563 in Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Cast Iron |
| Catalog Number | S18119 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Insert Height | 0.562 in |
| Material | Carbide |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S18 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.9063 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | (C3)K10 |
| Thickness | 0.1563 in |
| Cast Iron |