or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S14Y02 3/8 x 3/32 PREMIUM COBATL(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS HARDSLICK COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1 S14Y02 3/8 x 3/32 PREMIUM COBATL(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS HARDSLICK COATED
SKUPDW~10963238
MFGR #S14Y02
Your Cost: $67.36/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S14Y02 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Insert Height 0.361 in Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S14 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.375 in Finish Hardslick Material Grade M48 Thickness 0.0938 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S14Y02 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Insert Height | 0.361 in |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S14 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.375 in |
| Finish | Hardslick |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 0.0938 in |
| Steel, Cast Iron |