or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1
YG-1 S13261 1-7/64 x 3/16 PREMIUM COBALT(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS TIALN COATED
Custom_Product_Images_Illustration
YG-1
YG-1 S13261 1-7/64 x 3/16 PREMIUM COBALT(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS TIALN COATED
SKUPDW~10963140
MFGR #S13261
Your Cost: $96.59/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S13261 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Insert Height 0.641 in Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S13 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 1.1094 in Finish TiAlN Material Grade M48 Thickness 0.1875 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S13261 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Insert Height | 0.641 in |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S13 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 1.1094 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 0.1875 in |
| Steel, Cast Iron |