or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S13120 59/64 x 5/32 PREMIUM COBALT(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS TIALN COATED
SKUPDW~10963107
MFGR #S13120
Your Cost: $81.08/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S13120 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Insert Height 0.562 in Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S13 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.9219 in Finish TiAlN Material Grade M48 Thickness 0.1563 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S13120 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Insert Height | 0.562 in |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S13 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.9219 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 0.1563 in |
| Steel, Cast Iron |