or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S13018 17.5 x 3.2 PREMIUM COBALT(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS TIALN COATED
SKUPDW~10963083
MFGR #S13018
Your Cost: $73.54/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S13018 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Insert Height 11.1252 mm Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S13 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 17.5 mm Finish TiAlN Material Grade M48 Thickness 3.2 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S13018 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Insert Height | 11.1252 mm |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S13 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 17.5 mm |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 3.2 mm |
| Steel, Cast Iron |