or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S13010 19/32 x 1/8 PREMIUM COBALT(M48) THROW-AWAY DRILL INSERTS TIALN COATED
SKUPDW~10963075
MFGR #S13010
Your Cost: $73.54/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S13010 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Insert Height 0.438 in Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S13 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 0.5938 in Finish TiAlN Material Grade M48 Thickness 0.125 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S13010 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Insert Height | 0.438 in |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S13 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 0.5938 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 0.125 in |
| Steel, Cast Iron |