or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S11212 29.0 x 4.8 PREMIUM COBALT(M48) THROW AWAY DRILL INSERTS TIN COATED
SKUPDW~10963021
MFGR #S11212
Your Cost: $80.35/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S11212 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Insert Height 16.2814 mm Material Premium Cobalt Point Angle 132 ° Series S11 Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 29.0 mm Finish TiN Material Grade M48 Thickness 4.8 mm Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S11212 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Insert Height | 16.2814 mm |
| Material | Premium Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Series | S11 |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 29.0 mm |
| Finish | TiN |
| Material Grade | M48 |
| Thickness | 4.8 mm |
| Steel, Cast Iron |