or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
YG-1 S08317 1-11/16 x 1/4 SUPER HSS(T15) THROW-AWAY DRILL INSERT TIALN COATED
SKUPDW~10962677
MFGR #S08317
Your Cost: $109.69/ea
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
YG-1 is a manufacturer of high-quality drills, taps, end mills, spade drills, and rotary tooling. Refer to the sections below for all specifications and product details.
Application Steel, Cast Iron Catalog Number S08317 Country of Origin KR Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Included Angle 132 Insert Height 0.812 in Material Super Cobalt Point Angle 132 ° Seat Size #3 Series S08 Type Imperial Throw Away Brand YG-1 Manufacturer YG-1 U.S.A. Diameter 1.6875 in Finish TiAlN Material Grade T15 Thickness 0.25 in Steel, Cast Iron
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Substitute Products
| Application | Steel, Cast Iron |
| Catalog Number | S08317 |
| Country of Origin | KR |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Included Angle | 132 |
| Insert Height | 0.812 in |
| Material | Super Cobalt |
| Point Angle | 132 ° |
| Seat Size | #3 |
| Series | S08 |
| Type | Imperial Throw Away |
| Brand | YG-1 |
| Manufacturer | YG-1 U.S.A. |
| Diameter | 1.6875 in |
| Finish | TiAlN |
| Material Grade | T15 |
| Thickness | 0.25 in |
| Steel, Cast Iron |