or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® NP6036 Back Panel, 57 in W x 33 in H, Steel, White
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann® NP6036 Back Panel, 57 in W x 33 in H, Steel, White
SKU954019
MFGR #NP6036
Your Cost: $850.01/ea
Wiegmann® Back Panel, Series: NP Series, 57 in Width, 33 in Height, For Use With: NEMA 1, 3R, 12, 4 and 4X Wall Mount Enclosure, Steel, Polyester Powder Coated, White
Wiegmann® Back Panel, Series: NP Series, 57 in Width, 33 in Height, For Use With: NEMA 1, 3R, 12, 4 and 4X Wall Mount Enclosure, Steel, Polyester Powder Coated, White
Application For use with NEMA 1, 3R, 12, 4, and 4X wall-mounts. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NP6036 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Hybrid Paint Gross Weight Per Pack 60.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 27.22 Gross Weight UOM Metric kg Length [Metric] 3.1750 cm Mounting Mounting Holes Returnable Y Series NP Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Suitable For Use With NEMA 1, 3R, 12, 4 and 4X Wall Mount Enclosure Type Flanged Rectangular UNSPSC 39121302 UPC 11 78672536605 UPC 12 786725366057 Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Color White Length 1.25 in Material Carbon Steel Construction Flanged Gross Volume Per Pack 2351.25 Gross Volume per Pack Metric 38529.93 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Mounting Type Mounting Holes Shape Rectangular
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with NEMA 1, 3R, 12, 4, and 4X wall-mounts. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NP6036 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth Hybrid Paint |
| Gross Weight Per Pack | 60.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 27.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length [Metric] | 3.1750 cm |
| Mounting | Mounting Holes |
| Returnable | Y |
| Series | NP Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Suitable For Use With | NEMA 1, 3R, 12, 4 and 4X Wall Mount Enclosure |
| Type | Flanged Rectangular |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78672536605 |
| UPC 12 | 786725366057 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Color | White |
| Length | 1.25 in |
| Material | Carbon Steel |
| Construction | Flanged |
| Gross Volume Per Pack | 2351.25 |
| Gross Volume per Pack Metric | 38529.93 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Mounting Type | Mounting Holes |
| Shape | Rectangular |