or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann® NP2020C PANEL,ULTIMATE,CS,18.2X
SKU596334
MFGR #NP2020C
Your Cost: $157.94/ea
PANEL,ULTIMATE,CS,18.2X18.2
PANEL,ULTIMATE,CS,18.2X18.2
Application For use with Ultimate N412C Series enclosures. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NP2020C Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Finish Smooth Hybrid Paint Gross Weight Per Pack 9.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 4.08 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 46.2280 cm Length [Metric] 3.1750 cm Mounting Mounting Holes Returnable Y Series C Series Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov Suitable For Use With Ultimate® 412C, N412WC, N412CD, N412CSTD, N412CST, N412CSSSTD and N412SS3PTC Series Enclosure Type Non-Flanged Rectangular UNSPSC 39121302 UPC 11 78672586041 UPC 12 786725860418 Width [Metric] 46.2280 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann Color White Height 18.20 in Length 1.25 in Material Carbon Steel Width 18.20 in Construction Non-Flanged Gross Volume Per Pack 414.05 Gross Volume per Pack Metric 6785.04 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Mounting Type Mounting Holes Shape Rectangular
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with Ultimate N412C Series enclosures. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NP2020C |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Smooth Hybrid Paint |
| Gross Weight Per Pack | 9.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 46.2280 cm |
| Length [Metric] | 3.1750 cm |
| Mounting | Mounting Holes |
| Returnable | Y |
| Series | C Series |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantPPROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| Suitable For Use With | Ultimate® 412C, N412WC, N412CD, N412CSTD, N412CST, N412CSSSTD and N412SS3PTC Series Enclosure |
| Type | Non-Flanged Rectangular |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 78672586041 |
| UPC 12 | 786725860418 |
| Width [Metric] | 46.2280 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann |
| Color | White |
| Height | 18.20 in |
| Length | 1.25 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width | 18.20 in |
| Construction | Non-Flanged |
| Gross Volume Per Pack | 414.05 |
| Gross Volume per Pack Metric | 6785.04 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Mounting Type | Mounting Holes |
| Shape | Rectangular |