or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Wiegmann®
Wiegmann® HS443NK WW,HC,SC,NOKO,CS,4"X4"X
Custom_Product_Images_Illustration
Wiegmann®
Wiegmann® HS443NK WW,HC,SC,NOKO,CS,4"X4"X
SKU952733
MFGR #HS443NK
Your Cost: $119.20/ea
Designed to protect electrical wiring in applications where dirt, dust, oil and water are not serious problems. All sections are open on one side so wires and cable can be laid in along an entire wireway run.
Designed to protect electrical wiring in applications where dirt, dust, oil and water are not serious problems. All sections are open on one side so wires and cable can be laid in along an entire wireway run.
Application Designed to protect electrical wiring in applications where dirt, dust, oil, and water are not serious problems. All sections are open on one side so wires and cable can be laid in along an entire wireway run. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HS443NK Color Gray Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 1 type enclosure EU RoHS Indicator C Finish Polyester Powder Gross Weight Per Pack 10.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 4.65 Gross Weight UOM Metric kg Height [Metric] 10.1600 cm Length [Metric] 91.4400 cm NEMA Rating NEMA 1 Returnable N Standard UL, CSA Type Straight Section Combination UNSPSC 39131714 UPC 11 78672560945 UPC 12 786725609451 Width [Metric] 10.1600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Wiegmann® Manufacturer Wiegmann® Cover Type Hinged Screw Height 4.00 in Length 36.00 in Material Carbon Steel Width 4.00 in Gross Volume Per Pack 576.00 Gross Volume per Pack Metric 9438.91 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Series HS Series
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Designed to protect electrical wiring in applications where dirt, dust, oil, and water are not serious problems. All sections are open on one side so wires and cable can be laid in along an entire wireway run. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HS443NK |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1 type enclosure |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Polyester Powder |
| Gross Weight Per Pack | 10.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Length [Metric] | 91.4400 cm |
| NEMA Rating | NEMA 1 |
| Returnable | N |
| Standard | UL, CSA |
| Type | Straight Section Combination |
| UNSPSC | 39131714 |
| UPC 11 | 78672560945 |
| UPC 12 | 786725609451 |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Wiegmann® |
| Manufacturer | Wiegmann® |
| Cover Type | Hinged Screw |
| Height | 4.00 in |
| Length | 36.00 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width | 4.00 in |
| Gross Volume Per Pack | 576.00 |
| Gross Volume per Pack Metric | 9438.91 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Series | HS Series |