or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Ty-Rap®
Ty-Rap® TC102 Miniature Cable Tie Mounting Base, 2-Way, Threaded Mount, 0.19 in W Max, Nylon, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
Ty-Rap®
Ty-Rap® TC102 Miniature Cable Tie Mounting Base, 2-Way, Threaded Mount, 0.19 in W Max, Nylon, Natural
SKU101958
MFGR #TC102
Your Cost: $0.3122/ea($31.22 / c)
Innovative design and engineered materials make Ty-Rap® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Innovative design and engineered materials make Ty-Rap® cable ties the perfect fastening solution where performance really matters. Often imitated but never equaled, Ty-Rap cable ties provide superior performance in any application.
Alternate Catalog Number 7TAG009880R0001 ARRA Compliant C Brand Ty-Rap® Buy American Compliant C Catalog Number TC102 Color Ivory Country of Origin GB Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0010 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909989 Height 0.01 in Item Group 1Q Item Group 2 1QU Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Nylon/Polyamide 6.6 Mount Size #8 Mounting SCREW Mounting Type Threaded Returnable C Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Tie Entry 2-Way Type Miniature UNSPSC 39121717 UPC 11 78621082242 UPC 12 786210822426 These miniature mounting bases are ideal for high-density packaging. Threaded insert permits screw to come from outside of mounting surface. -40 to 185 deg F operating temperature These miniature mounting bases are ideal for high density packaging Threaded insert permits screw to come from outside of mounting surface
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAG009880R0001 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Ty-Rap® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TC102 |
| Color | Ivory |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0010 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909989 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 1Q |
| Item Group 2 | 1QU |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Mount Size | #8 |
| Mounting | SCREW |
| Mounting Type | Threaded |
| Returnable | C |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Tie Entry | 2-Way |
| Type | Miniature |
| UNSPSC | 39121717 |
| UPC 11 | 78621082242 |
| UPC 12 | 786210822426 |
| These miniature mounting bases are ideal for high-density packaging. Threaded insert permits screw to come from outside of mounting surface. |
| -40 to 185 deg F operating temperature |
| These miniature mounting bases are ideal for high density packaging |
| Threaded insert permits screw to come from outside of mounting surface |