or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Tuff-Seal™ RSR-416 Tuff-Seal™ RSR Cord Grip, 1-1/4 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
Custom_Product_Images_Illustration
Tuff-Seal™ RSR-416 Tuff-Seal™ RSR Cord Grip, 1-1/4 in Trade, 7/8 to 1 in Cable Openings, Aluminum
SKU31233
MFGR #RSR-416
Your Cost: $30.11/ea
List: The breadth of the line encompasses conduit sizes from 1/4-to 4 in with fittings offered in machined aluminum, nickel plated aluminum, steel, stainless steel, nylon and Valox™®. For applications known for their severe conditions - such as oil and gas, marine, food & chemical processing - RSR Cord Grips are available in nickel-plated aluminum. Providing exceptional corrosion-resistance and high wear resistance, nickel plated connectors also feature an attractive finish similar to that of polished stainless steel. Tuff-SealTM RSR Cord Grips protect cable from damage and pullout and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated.
The breadth of the line encompasses conduit sizes from 1/4-to 4 in with fittings offered in machined aluminum, nickel plated aluminum, steel, stainless steel, nylon and Valox™®. For applications known for their severe conditions - such as oil and gas, marine, food & chemical processing - RSR Cord Grips are available in nickel-plated aluminum. Providing exceptional corrosion-resistance and high wear resistance, nickel plated connectors also feature an attractive finish similar to that of polished stainless steel. Tuff-SealTM RSR Cord Grips protect cable from damage and pullout and are used in conduit hubs or knockouts at the point where the electrical cable is to be terminated.
Application For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number RSR-416 Conductor Range .875 - 1.00 in Connection Male Threaded X Compression Country of Origin US Currency USD Enclosure IP52, IP54, IP65, IP67 Environmental Conditions Flammability: UL 94V-2 EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 39.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.80 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 2.49 in Length [Metric] 6.3246 cm NEMA Rating NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 Size 1 1/4 in Standard ROHS Compliant Standards UL E53599, CSA 28985 Certified, NEC Article 400-10, Class I, Div. 2, Class II, Div 1 and 2 and Class III, Div. 1 and 2, RoHS and WEE Complaint Sub Brand Tuff-Seal™ Temperature Rating -40 to 121 Deg C °C Type Aluminum Cord Grip Straight UNSPSC 39121431 UPC 11 78541111416 UPC 12 785411114163 Width 2.00 in Width [Metric] 5.0800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Remke Manufacturer Remke Finish Aluminum Material Aluminum Trade Size 1-1/4 in For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | RSR-416 |
| Conductor Range | .875 - 1.00 in |
| Connection | Male Threaded X Compression |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | IP52, IP54, IP65, IP67 |
| Environmental Conditions | Flammability: UL 94V-2 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 39.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.80 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 2.49 in |
| Length [Metric] | 6.3246 cm |
| NEMA Rating | NEMA 3, 3R, 4, 6, 12 |
| Size | 1 1/4 in |
| Standard | ROHS Compliant |
| Standards | UL E53599, CSA 28985 Certified, NEC Article 400-10, Class I, Div. 2, Class II, Div 1 and 2 and Class III, Div. 1 and 2, RoHS and WEE Complaint |
| Sub Brand | Tuff-Seal™ |
| Temperature Rating | -40 to 121 Deg C °C |
| Type | Aluminum Cord Grip Straight |
| UNSPSC | 39121431 |
| UPC 11 | 78541111416 |
| UPC 12 | 785411114163 |
| Width | 2.00 in |
| Width [Metric] | 5.0800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Remke |
| Manufacturer | Remke |
| Finish | Aluminum |
| Material | Aluminum |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| For use in indoor & outdoor applications to prevent cable pullout, control arc of bend, and to provide a tight seal against environmental elements such as dirt, moisture and coolants. |
| Available in NPT, PG, Metric or ISO threads. With our without stainless steel wire mesh. |