or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites WG1 1-Face Wire Guard, For Use With CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light, 18 in L
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites WG1 1-Face Wire Guard, For Use With CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light, 18 in L
SKU77116
MFGR #WG1
Your Cost: $57.29/ea
Sure-Lites® Wire Guard, 1-Face, 18 in Length, 6 in Depth, Surface Mount, For Use With: CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light.
Sure-Lites® Wire Guard, 1-Face, 18 in Length, 6 in Depth, Surface Mount, For Use With: CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light.
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Sure-Lites® Buy American Compliant C Catalog Number WG1 Country of Origin MUL Currency USD Depth 2-1/4 in EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 1.12 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326200090 Height 2.25 in Height [Metric] 5.7150 cm Lamp Type N/A Length 17.38 in Length [Metric] 44.1325 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Mounting Accessory Mounting Type Surface Standard N/A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand Wire Guards Suitable For Use With CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light Type Accessories UNSPSC 39111815 UPC 11 66240010941 UPC 12 662400109419 Width 19.38 in Width [Metric] 49.2125 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Sure-Lites® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | WG1 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Depth | 2-1/4 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326200090 |
| Height | 2.25 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Length | 17.38 in |
| Length [Metric] | 44.1325 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Mounting | Accessory |
| Mounting Type | Surface |
| Standard | N/A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Wire Guards |
| Suitable For Use With | CC, CU-2, LM1, ST-1, AA, XR and UX Emergency Light |
| Type | Accessories |
| UNSPSC | 39111815 |
| UPC 11 | 66240010941 |
| UPC 12 | 662400109419 |
| Width | 19.38 in |
| Width [Metric] | 49.2125 cm |