or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites CHX61-STAIR Exit Sign, LED Lamp, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites CHX61-STAIR Exit Sign, LED Lamp, 120/277 VAC
SKU615177
MFGR #CHX61-STAIR
Your Cost: $167.54/ea
AC Only, Exit Sign, Steel Housing, White LED Exit with STAIR lens
AC Only, Exit Sign, Steel Housing, White LED Exit with STAIR lens
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number CHX61-STAIR Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 11.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 5.13 Gross Weight UOM Metric kg Height 30.00 in Height [Metric] 76.2000 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Material Steel Standards Damp Location, UL924 Listed Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008359277 UPC 12 080083592777 Width 28.00 in Width [Metric] 71.1200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Sure-Lites® Manufacturer Cooper Lighting Solutions Fixture Type Exit Light Harmonization Tariff Schedule Code 9405406000 Lamp Type LED Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Lamps 1 Sub Brand CHX Series Voltage Rating 120/277 V Wattage 3 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CHX61-STAIR |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 11.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 30.00 in |
| Height [Metric] | 76.2000 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Material | Steel |
| Standards | Damp Location, UL924 Listed |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008359277 |
| UPC 12 | 080083592777 |
| Width | 28.00 in |
| Width [Metric] | 71.1200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sure-Lites® |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Fixture Type | Exit Light |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405406000 |
| Lamp Type | LED |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Lamps | 1 |
| Sub Brand | CHX Series |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 3 W |